English

Mijëra njerëz mblidhen në Varshavë për tubimin parazgjedhor të kryeministrit Tusk

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbështetësit e kryeministrit polak Donald Tusk u mblodhën në Varshavë për një miting të martën, pak ditë përpara zgjedhjeve evropiane.

- Advertisement -

Mbështetësit u mblodhën në sheshin e Kalasë së Varshavës duke mbajtur pankarta ku shkruhej “Ne jemi qytetarë të BE-së”.

Data e tubimit, 4 qershori, shënon përvjetorin e zgjedhjeve të para pjesërisht të lira në Poloni në 1989, kur vendi ishte ende një nga shtetet satelitore të Bashkimit Sovjetik.

Duke iu drejtuar mbështetësve, Tusk nënvizoi rëndësinë e zgjedhjeve të ardhshme evropiane për të ardhmen e Evropës dhe luftën midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Unë, për shembull, jam shumë i shqetësuar për rezultatin e këtyre zgjedhjeve. Unë personalisht do të doja shumë të isha me Evropën dhe nuk mund të imagjinoj një të ardhme të ndryshme,” tha Tusk.

“Dëgjo, më besoni. Atje në Kremlin, për ta (qeverinë ruse), kapja e mundshme politike e Brukselit do të ishte më e rëndësishme se kapja e Kharkiv. Kjo luftë se kush do të sundojë në Poloni, dhe tani lufta për kush do të sundojë në Evropë, është gjithashtu një luftë për të parandaluar hyrjen e luftës në kufijtë tanë”, shtoi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×