English

Mijëra palestinezë përpiqen të kthehen në Gaza pas thashethemeve për kalim të hapur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra palestinezë të zhvendosur të strehuar në Gazën qendrore filluan udhëtimin e rrezikshëm në pjesën veriore të izoluar të enklavës mes thashethemeve për një kalim të hapur.

- Advertisement -

Masa vjen pasi ushtria izraelite rinovoi paralajmërimin e saj të dielën në mëngjes kundër kthimit të personave të zhvendosur në shtëpitë e tyre në Gazën veriore, duke thënë se zona mbetet një zonë lufte.

Palestinezët, megjithatë, sfiduan qeverinë dhe u drejtuan në veri përgjatë rrugës bregdetare Rashid, një nga dy rrugët kryesore që lidhin të dy ekstremet e Gazës. Ata po udhëtojnë me karroca me gomer, me makina, madje edhe në këmbë.

Izraeli tha të premten se kishte hapur një vendkalim të ri për kamionët e ndihmave në Gazën veriore të goditur rëndë, teksa rrit dërgesat humanitare në enklavën e rrethuar.

Megjithatë, Kombet e Bashkuara thonë se rritja e ndihmave nuk po ndihet në Gaza për shkak të vështirësive të vazhdueshme të shpërndarjes brenda territorit të shkatërruar nga lufta.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×