KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

PSG dhe Totenhem janë dy skuadrat e radhës që i japin lamtumirën Ligës së Kampionëve në fazën e 1/8.

Francezët e drejtuar nga Galtie u mposhtën nga Bayerni i Mynihut në transfertë, në një ndeshje të jashtëzakonshme.

Bavarezët arritën të konkretizojnë rastet e krijuara, teksa nuk munguan gabimet nga lojtarët e të dyja skuadrave.

Goli i parë i sfidës erdhi nga sulmuesi Çupo Moting në minutën e 61’, pas një gabimi në zonë të Verratit, ndërkohë kamerunasit iu anulua një gol në pjesën e dytë.

Në vijim Bayerni dominoi plotësisht duke gjetur dhe golin e dytë me Gnabrin, i cili erdhi nga stoli. Njeriu i ndeshjes u shpall kapiteni Tomas Myler.

Në anën tjetër, Milani eliminoi nga Champions, Totenhemin. Ndeshja e kthimit në Londër u mbyll në shifrat 0-0, ndërsa vendasit e mbyllën sfidën me 10 lojtarë.

Italianët zhvilluan një ndeshje më të mirë, ndërsa në minutat e fundit iu afruan më tepër golit. Skemat e trajnerit Pioli rezultuan të suksesshme në të dyja përballjet, ndërsa Milani rikthehet në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve pas një mungese 11-vjeçare.