English

Ministri serb i Mbrojtjes: Do të rrisim numrin e forcave speciale të ushtrisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviç njoftoi se deri në fund të vitit 2023, numri i pjesëtarëve të njësive speciale të Forcave të Armatosura Serbe, do të rritet nga 1500 në 5000.

- Advertisement -

Vuçeviç u shpreh se një vendim i tillë erdhi me urdhër të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, shkruan Euronews Serbia.

“Po informoj opinionin e Serbisë dhe jo vetëm të Serbisë, se mbrëmë gjeneral Mojsiloviç, shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, morëm një detyrë, një urdhër nga Presidenti i Republikës si Komandant i Përgjithshëm, që Forcat e Armatosura të Serbisë të rrisin numrin e pjesëtarëve të njësive speciale të Forcave të Armatosura deri në fund të vitit 2023, pra të atyre që do të trajnohen posaçërisht si pjesë e Ushtrisë Serbe, nga 1500 në 5000”, theksoi ai.

Ndër të tjera, ministri deklaroi se ushtria serbe do të ketë 5.000 ushtarë të trajnuar dhe të përgatitur me armët më moderne, të gatshëm për të mbrojtur atdheun, për të kryer çdo detyrë në çdo kohë dhe në çdo pjesë të territorit.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?