English

Ministri turk: Helikopteri i Raisit s’kishte sistemin e sinjalizimit ose ishte fikur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë detaje vijnë nga Turqia, lidhur me rrëzimin e helikopterit ku udhëtonte Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi.

- Advertisement -

Turqia dërgoi drone për të lokalizuar mbetjet e helikopterit pas rrëzimit të natës së kaluar.

Sipas mediave të huaja, helikopteri që transportonte Presidentin dhe ministrin e Jashtëm të Iranit “nuk e kishte sistemin e sinjalizimit të ndezur ose nuk kishte një sistem të tillë”, tha ministri turk i Transportit Abdulkadir Uraloglu.

Turqia pret një qendër koordinimi kërkimore emergjente për aksidentet e aviacionit dhe Irani bie në zonën e tij të përgjegjësisë, tha Uraloglu.

“Ne kontrolluam për një sinjal nga helikopteri, por për fat të keq, ka shumë të ngjarë që sistemi i sinjalit ishte i fikur ose që helikopteri nuk e kishte atë sistem sinjalistik, ne nuk mund t’i zbulonim,” u tha ai gazetarëve.

Një zyrtar i ministrisë tha për BBC se ata kishin marrë një telefonatë nga Irani mbrëmë, duke kërkuar ndihmë për të zbuluar sinjalin.

“Ne kontrolluam për sinjalin, siç bëjmë gjithmonë kur na kërkohet, por nuk kishte një sinjal të tillë,” tha ai.

Zyrtari nuk e dinte nëse helikopteri nuk ishte i pajisur me sistemin, sepse nuk kishte teknologjinë më të fundit, apo nëse ishte i fikur. Por ai tha se besonte se nuk duhej të ishte fikur për arsye sigurie.

“Të gjitha llojet e avionëve, veçanërisht ato që mbajnë zyrtarë shtetërorë, duhet ta kenë këtë sistem,” tha ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?