English

Presidenti iranian humb jetën pasi helikopteri i tij u rrëzua, asnjë i mbijetuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Amirabdollahian së bashku me të tjerët që kanë qenë në bordin e helikopterit që u rrëzua ditën e djeshme kanë vdekur,. Lajmin e kanë konfirmuar agjencitë e shumta iraniane të lajmeve.

“Kur shikojmë rrënojat e helikopterit, gjasat që dikush të mbijetojë në një aksident të tillë janë mjaft të vogla. Shohim që e gjithë kabina e helikopterit është djegur plotësisht”,-thuhet në një lajm të publikuar nga Aljazeera.

Autoritetet iraniane thonë gjithashtu se disa prej trupave janë djegur përtej njohjes dhe se ata nuk kanë qenë në gjendje të identifikojnë se kush është kush në vend.

Irani pritet të mbajë zgjedhjet e ardhshme për president 50 ditë pas vdekjes së presidentit Ebrahim Raisi.

Ligji iranian thekson se, nëse vdes presidenti, atëherë pushteti i kalohet zëvendëspresidentit të parë. Mohammad Mokhber është zëvendëspresidenti i parë i tanishëm i Iranit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?