English

Vdiq pasi helikopteri i tij u rrëzua, kush ishte presidenti i Iranit Ebrahim Raisi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Iranian Ebrahim Raisi ka humbur jetën pasi helikopteri i tij u rrëzua ditën e djshme më 19 maj, 2024. Sipas mediave iraniane bëhet e ditur se nga rrëzimi i helikopterit nuk ka asnjë të mbijetuar e disa nga trupat e gjetur janë djegur përtej njohjes.

- Advertisement -

Por kush ishte Ebrahim Raisi, udhëheqësi i Iranit?

Vitet e hershme

Raisi filloi të studionte në seminarin e njohur fetar të Kumit në moshën 15-vjeçare dhe vazhdoi të mësonte nga disa prej dijetarëve myslimanë të asaj kohe.

Në fillim të të 20-tave, ai u emërua prokuror në qytete të njëpasnjëshme derisa shkoi në kryeqytetin Teheran për të punuar si zëvendësprokuror.

Në vitin 1983, ai u martua me Jamileh Alamolhoda, e bija e Imamit të Namazit të së Premtes në Mashhad, Ahmad Alamolhoda. Ata vazhduan të kenë dy vajza.

Për pesë muaj në vitin 1988, ai ishte pjesë e një komiteti që mbikëqyrte një seri ekzekutimesh të të burgosurve politikë, një e kaluar që e ka bërë atë të papëlqyeshëm në mesin e opozitës iraniane dhe ka bërë që Shtetet e Bashkuara të vendosin sanksione ndaj tij. Në vitin 1989, ai u emërua prokuror i Teheranit pas vdekjes së liderit të parë suprem të Iranit, Ajatollah Ruhollah Khomeini.

Raisi vazhdoi të ngrihej nëpër rangjet nën zëvendësuesin e Khomeinit, Ayatollah Khamenei, duke u bërë kryetar i Astan Quds Razavi, dhurimi më i madh fetar në Mashhad, më 7 mars 2016, gjë që çimentoi statusin e tij në krijimin e Iranit.

Kandidimi për president

Raisi kandidoi për herë të parë për president në vitin 2017 kundër Hassan Rouhani , i cili garonte për rizgjedhje. Rouhani kishte mbikëqyrur negociatat e marrëveshjes bërthamore të Iranit të vitit 2015 me fuqitë botërore, duke kufizuar programin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Një kritik i marrëveshjes së vitit 2015, i njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), Raisi vinte nga një bllok më i ashpër se Rouhani, i cili shihej si një i moderuar politik brenda sistemit politik të Iranit.

Pas humbjes së tij, Raisi filloi planifikimin për fushatën e tij të ardhshme presidenciale. Në qershor 2021, ai fitoi 62 për qind të votave, por zgjedhjet u dëmtuan nga një pjesëmarrje e ulët – 48.8 për qind – pasi disa reformistë dhe të moderuar u penguan të votonin.

Në atë kohë, JCPOA ishte në rrënim pasi SHBA – nën ish-presidentin Donald Trump – u tërhoqën në mënyrë të njëanshme dhe rivendosi sanksionet ndaj Iranit, duke ndikuar rëndë ekonominë e tij.

Pandemia e COVID-19 i përkeqësoi gjërat, me numrin e vdekjeve që kaloi 97,000 deri në gusht 2021.

Lidhjet

Kredencialet e Raisit në institucionin fetar janë të forta, me marrëdhënie të forta me të ndjerin Khomeini, si dhe me Khamenein, i cili e ka emëruar atë në disa poste të larta.

Ai ka arritur gjithashtu të mbajë marrëdhënie të mira me të gjitha degët e qeverisë, ushtarake dhe legjislative si dhe klasën e fuqishme teokratike në pushtet.

Megjithatë, Raisi e ka udhëhequr Iranin gjatë një kohe zemërimi publik për një standard të përkeqësuar të jetesës, pjesërisht për shkak të sanksioneve dhe asaj që kritikët thonë se ka qenë prioriteti i mbrojtjes mbi çështjet e brendshme.

Në fund të vitit 2022, zemërimi publik shpërtheu për vdekjen e Mahsa Amini në paraburgimin e policisë morale të Iranit, e cila kishte arrestuar 22-vjeçaren teksa ajo po largohej nga një stacion metroje në Teheran me anëtarët e familjes së saj për mosrespektim të pretenduar me ligjin. rregullat e detyrueshme të hixhabit të vendit.

Protestat tronditën Iranin për muaj të tërë, me gra që hoqën ose dogjën hixhabet e tyre dhe prisnin flokët në shenjë proteste.

Tubimet përfunduan në mesin e vitit 2023 pasi rreth 500 njerëz u vranë kur forcat e sigurisë hynë për të shkatërruar protestat, sipas organizatave të huaja të të drejtave të njeriut. Shtatë persona u ekzekutuan për rolet e tyre në trazira.

Një mision faktmbledhës i Kombeve të Bashkuara arriti në përfundimin në mars të këtij viti se Irani kreu krime kundër njerëzimit gjatë goditjes, duke përfshirë vrasje, tortura dhe përdhunime.

Përballja ndërkombëtare

I zemëruar nga qëndrimi i SHBA-së ndaj JCPOA dhe paaftësia e nënshkruesve të tjerë për të shpëtuar paktin, një Raisi sfidues njoftoi se Irani po rritte programin e tij bërthamor, por se nuk ishte i interesuar për një bombë.

Kohët e fundit, ai e udhëhoqi Iranin përmes një përplasjeje me Izraelin, teksa të dy vendet përballeshin me sulmin e pamëshirshëm të Izraelit në Gaza, që tani po i afrohet muajit të tetë.

Irani ka qenë i hapur në dënimin e tij të sulmeve brutale të Izraelit ndaj civilëve palestinezë, siç kanë bërë aleatët e tij rajonalë në të ashtuquajturin “bosht i rezistencës” ndaj Izraelit dhe aleatëve të tij perëndimorë.

Në fillim të prillit, ndërtesa konsullore iraniane në Damask u sulmua në një sulm për të cilin fajësohej Izraeli, duke vrarë shtatë persona, duke përfshirë një komandant të lartë dhe zëvendësin e tij.

Për gati dy javë, çdo deklaratë e Raisit ishte objekt i një shqyrtimi intensiv ndërsa bota priste përgjigjen e Teheranit. Më 15 prill, Irani nisi një sulm të telegrafuar mirë që zëdhënësi kryesor ushtarak i Izraelit, Daniel Hagari, tha se përfshinte më shumë se 120 raketa balistike, 170 dronë dhe më shumë se 30 raketa lundrimi, shumica e të cilave u kapën jashtë kufijve të Izraelit. Dëme të vogla u raportuan në disa zona të Izraelit dhe sulmi çoi në një përgjigje simbolike.

Rivaliteti rajonal midis Iranit dhe Izraelit mund të shihet edhe në Siri, ku Izraeli ka ndërmarrë sulme të shumta gjatë viteve, duke synuar gjoja kapacitetet ushtarake iraniane atje.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?