English

Ministria në Gaza bën bilancin: Sa është numri i viktimave nga sulmet izraelite

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Shëndetësisë në Gaza e drejtuar nga Hamasi ka thënë se deri më tani kanë humbur jetën nga luftimet 25,490 njerëz.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur gjithashtu se 63,354 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur gjatë sulmeve izraelite, të nisura që nga 7 tetori.

Ministria njoftoi gjithashtu se të paktën 195 persona u vranë dhe 354 u plagosën në 24 orët e fundit.

Izraeli ka ngritur dyshime mbi shifrat e vdekjeve të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi, gjatë gjithë konfliktit.

Por një numër grupesh të pavarura kanë thënë se shifrat e dhëna në të kaluarën kanë rezultuar të jenë kryesisht të besueshme dhe gjerësisht në përputhje me ato të prodhuara më vonë nga OKB dhe vetë Izraeli.

Ekzaminimi i të dhënave nga konfliktet e mëparshme të Gazës, numërimet e ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi krahasuar me analizën e Kombeve të Bashkuara të pasluftës, tregon se të dhënat fillestare janë kryesisht të sakta me, më së shumti, një mospërputhje 10-12%.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?