Ministrja serbe: Askush nuk ia vendos Serbisë kusht Kosovën apo BE-në

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Serbisë për Integrime Evropiane, Tanja Mishçeviç tha në Beograd se askush nuk po e detyron Serbinë të zgjedhë mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian.

Në prezantimin e botimit të ri të Gazetës Evropiane në Shkollën e Mesme ”Zemun”, ajo tha se është detyrë e Serbisë që të normalizojë marrëdhëniet me Prishtinën.

”Nuk ka kushte as për Kosovën, as për BE. Askush nuk po e detyron Serbinë të përcaktojë drejtimin e saj drejt Bashkimit Evropian në atë mënyrë”, tha ajo, raporton Klan Kosova.

- Advertisement -

Duke shprehur shpresën se kriza aktuale në veri të Kosovës do të përfundojë paqësisht, ajo tha se kjo krizë është në fakt një nga ”efektet e dështimit të dialogut Beograd-Prishtinë”.

Ajo shtoi gjithashtu se hapja e kapitujve të rinj në kuadër të integrimeve evropiane varet nga shumë faktorë, por se nuk rëndohet nga data por nga ajo që është bërë.

”Për ne është shumë më e rëndësishme kur të fillojmë mbylljen e kapitujve”, tha ajo dhe shtoi se shumë fusha tani janë në nivel evropian dhe se ky është më i rëndësishëm se momenti i hyrjes në union.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×