Mjeku Dasho tregon pasojat afatgjata të COVID-it te pacientët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Epidemiologu Erion Dasho ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania” disa nga pasojat afatgjata që lë Covid-19 te pacientët.

Dasho u shpreh se një nga pasojat kryesore është lodhja, për shkak se të mos oksigjenimit të mirë të organizmit.

Mjeku shtoi se problemet me memorien dhe çrregullimet e gjumit janë disa nga pasojat e referuar nga një pjesë e madhe e pacientëve.

- Advertisement -

“Problemi kryesor që lë covidi në afatgjatë dhe e referojnë shumë pacientë është lodhja. Një nga shkaktarët e lodhjes është për shkak të mos oksigjenimit të mirë të organizmit. Kemi vështirësinë në frymëmarrje, një kollë, dhimbjet në kyçe sidomos në artikulacione. Një pjesë e madhe e pacientëve refrojnë probleme me memorien, kanë shenja të harresës. Kanë çrregullime të gjumit, dhimbje muskulore, dhimbje koke.

Çrregullimi i oksigjenit ka lidhje edhe me rrahjet e zemrës. Shenja e parë që u fol për covidin është humbja e aftësisë për të nuhatur apo e shijes, në disa raste vazhdon për disa muaj dhe ka pacientë që nuk e kanë rikuperuar këtë humbje”, tha Dasho.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kurti mik i posaçëm, Vuçiç vëllai nga Beogradi!” Analisti: Rama shkon më mirë me…

Analisti Nexhmedin Spahiu ka komentuar takimin e kreut të qeverisë së Kosovës Albin Kurti me homologun shqiptar Edi Rama ditën e sotme në Tiranë. Në...

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

TË FUNDIT

“Kurti mik i posaçëm, Vuçiç vëllai nga Beogradi!” Analisti: Rama shkon më mirë me…

Analisti Nexhmedin Spahiu ka komentuar takimin e kreut të qeverisë së Kosovës Albin Kurti me homologun shqiptar Edi Rama ditën e sotme në Tiranë. Në...

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×