English

Moldavia mund të bëhet objektivi i ardhshëm i Rusisë, thotë gjenerali rumun

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rumanisë, gjenerali Vlad Gheorghița, paralajmëroi sot se në rast se Rusia fiton luftën kundër Ukrainës, Moldavia mund të bëhet objektivi i saj i radhës parësor.

- Advertisement -

“Popullsia e Rumanisë, si e gjithë popullsia e Bashkimit Evropian, është e shqetësuar. Nëse Rusia mbizotëron në Ukrainë, Moldavia do të bëhet objektivi kryesor. Do të jemi dëshmitarë të tensionit në Ballkanin Perëndimor. Besoj se nuk duhet humbur asnjë sekondë. Ne duhet të marrim masa dhe të jemi të përgatitur,” tha Gheorghița.

Presidentja e Moldavisë Maia Sandu ka deklaruar se Rusia do të përpiqet edhe një herë këtë pranverë për të destabilizuar vendin. Sipas saj, gjatë gjithë kësaj kohe “Rusia është përpjekur të destabilizojë rendin dhe autoritetet në Kishinau, duke u përpjekur të shfrytëzojë regjimin në rajonin e Transnistrias”

Transnistria është një territor i panjohur ndërkombëtar që konsiderohet si pjesë e Moldavisë. Ajo është përcaktuar zyrtarisht nga Republika e Moldavisë si Njësi Administrativo-Territoriale e Bregut të Majtë të lumit Dniestër.

Në mars 2022, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës miratoi një rezolutë që përcakton territorin si nën pushtimin ushtarak nga Rusia.

LEXONI GJITHASHTU:  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×