English

Moska paralajmëron hakmarrje pas atentatit të dështuar ndaj Putin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin është gjetur në gjendje të mirë shëndetësore pas një sulmi me dron të kryer gjatë natës ndaj Kremlinit.

- Advertisement -

Moska akuzon Kievin se është përpjekur të vrasë Putin në një sulm të filmuar dhe të përhapura përmes Twitter-it, si dhe të transmetuara nga mediat ndërkombëtare.

Në një deklaratë, qeveria ruse thotë se Putin nuk ndodhej në Kremlin dhe shton se do të reagojë në momentin e duhur. I pyetur për përdorimin e dronëve më 9 maj, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se do të veprohet sipas rekomandimeve të shërbimeve të sigurisë.

Ukraina ka mohuar të ketë lidhje me atë që ndodhi. Këshilltari i presidentit Zelensky, Mikhaylo Podolyak deklaroi se ky sulm i dyshuar është justifikimi i Moskës për të sulmuar civilët ukrainas. Më vonë ai postoi edhe një video.

“Sa i takon dronëve ndaj Kremlinit, gjithçka është e qartë si kristali, por unë do të them diçka gjithsesi. Së pari, Ukraina nuk ka lidhje me të, sepse nuk ka vlerë ushtarake në aksione të tilla”, tha Mikhaylo Podolyak, këshilltar i presidentit Ukrainas.

Ekzistojnë gjithashtu aludime se bëhet fjalë për një aksion të partizanëve rusë kundër klanit të presidentit Putin, që është dobësuar nga lufta. Sidoqoftë, dyshimet janë të shumta në Moskë kur mungojnë pak ditë nga parada e Ditës së Fitores.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×