Moti i ngrohtë shkrin borën në Alpe, skiatorët mbeten pa pista

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pjesës dërrmuese të Alpeve duket se i mungon dëbora për pjesën e mbetur të vitit. Dimri i pazakontë në malet e Evropës qendrore është kthyer në dhimbje koke për operatorët e resorteve me ski. Në Zvicër, ajo çfarë ka mbetur nga shtresa e bardhë nuk mjafton.

“Dëbora është e lagësht, nuk është më konstante. Është si në pranverë. Në këto momente ajo duhet të ngurtësohet pasi e tillë nuk funksionon”, deklaron Hacher Bernet, pronar i një resorti.

Sipërfaqe të tëra bari të tharë janë një kontrast i theksuar me motin e akullt që ka përfshirë disa pjesë të Shteteve të Bashkuara.

- Advertisement -

Në një brez tokësor nga Franca në Rumani, shumë pjesë të Evropës po përjetojnë një mot të ngrohtë, që ka prishur planet e shumë turistëve që ëndërronin dëborën gjatë këtij sezoni pushimesh, por që kanë hasur temperatura të ngjashme me muajin maj.

Por skiatorët nuk janë tipa që dorëzohen. Meteorologët thonë se moti i ftohtë po afron.

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin Golda

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

TË FUNDIT

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin Golda

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Rama: Ekziston rreziku për një republikë të KFOR në Veri, duhet diplomaci e mençuri

Kryeministri Edi Rama, mbajti këtë të enjte një konferencë për media ku u ndal tek tensionet në veri të Kosovës. Rama tha se ekziston mundësia...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×