Mustafi: Pa zgjidhje për Luginën e Preshevës nuk ka normalizim Beograd-Prishtinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafi, tha se kanë marrë mbështetjen e SHBA-së që çështja e “Luginës së Preshevës” të merret në konsideratë dhe ka theksuar se pa këtë zgjidhje nuk do të ketë normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, raporton Teve1.

“Ne ishim në Departamentin e Shtetit dhe në Capitol Hill, u takuam me Escobarin dhe disa senatorë të rëndësishëm dhe kongresmenë të rëndësishëm, sepse besojmë se çështja e Luginës duhet të jetë pjesë e agjendës. Nëse shikojmë rrethanat historike, SHBA-të ishin shtytësi kryesor i të drejtave dhe lirive të shqiptarëve”, tha Mustafi.

Mustafi beson se nëse nuk zgjidhet çështja e Luginës, nuk do të ketë normalizim të marrëdhënieve dhe paqe të qëndrueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, shkruan Kosova Online.

- Advertisement -

“Kemi marrë mbështetje të jashtëzakonshme nga Departamenti i Shtetit dhe jemi në proces të hedhjes së hapave të mëtejshëm. Njëkohësisht jemi duke u koordinuar për mundësinë e përfaqësimit në institucionet e BE-së. Nuk besoj se mund të arrihet paqe e qëndrueshme dhe kjo marrëdhënie mund të normalizohet pa qenë pjesë e saj çështja e Luginës së Preshevës”, shtoi Mustafi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×