English

Muzeu i fotografisë ‘Marubi’, rritet 40% numri i vizitorëve në krahasim me 2019-ën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Muzeu i fotografisë ‘Marubi’, rritet me 40% numri i vizitorëve në krahasim me 2019-ën

- Advertisement -

Muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” mbetet një nga më të preferuarit për turistët vendas dhe të huaj për këtë sezon turistik.

Magjia e dinastisë Marubi e dokumentuar në negativë tërheq vizitorë të shumtë sidomos ato të interesuar për artin e fotografisë por dhe turizmit historik.

Drejtuesi i muzeut kombëtar “Marubi” Luçjan Bedeni thotë për Euronews se ka një rritje me rreth 40% të vizitueshmërisë në krahasim më vitin 2019.

“Ky është një vit i cili shënon një rekord shumë impresonues në raport me vitin 2019. Jemi diku më shumë se 40% më mirë në raport me vitin 2019 dhe mendoj se kjo është patjetër edhe si pasojë e rritjes së turizmit por edhe si pasojë kryesore referuar dhe anketimeve që ne kemi bërë, referuar programit të ekspozitave të përkohshëm”, thotë Luçjan Bedeni, drejtor i Muzeut Kombëtar i Fotografisë “Marubi”.

Ajo që vihet re si tendencë pozitive është dhe rritja e turistëve vendas që shprehin shumë interes për muzeun.

“Kemi një kurbë gjithnjë në rritje edhe të vizitorit vendas, pra ky është patjetër një fakt që na impresionon pasi i shkon për shtat politikave të muzeut “Marubi” në vite për ndërgjegjësimin e vizitorit vendas dhe ky duket impakti që ka pas”, shprehet ai.

Ndonëse jemi në stinën më të nxehtë, puna në muzeun e fotografisë nuk ndalet dhe brenda muajit Korrik pritet ekspozita e radhës e cila mbetet surprizë për vizitorët.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×