English

Nata më e ftohtë në 14 vjet, Britania përfshihet nga temperatura ekstreme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temperaturat ranë në -13 gradë Celsius në Skoci gjatë natës, ndërsa valët e ajrit arktik vazhdojnë të lëvizin në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

- Advertisement -

Për shkak të këtyre temperaturave, meteorologët njoftuan se nata e kaluar mund të jetë nata më e ftohtë e janarit në 14 vitet e fundit, transmeton BBC.

Kushtet e vështira dhe reshjet e konsiderueshme të borës kanë çuar në mbylljen e shkollave në Skoci dhe Anglinë veriore dhe kanë shkaktuar ndërprerje të udhëtimit.

Paralajmërimet e verdha të akullit dhe borës janë në fuqi në të katër vendet e Mbretërisë së Bashkuar, ndërsa Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar ka lëshuar më parë një paralajmërim për motin e ftohtë për Anglinë, që do të thotë se NHS pritet të jetë nën presion shtesë dhe se të moshuarit mund të jenë më të rrezikuar.

Temperatura disi më të buta priten në fund të javës, para një stuhie të mundshme këtë fundjavë.

Më shumë se 40 centimetra borë mund të shihen në tokën e lartë në veri-perëndim të Skocisë deri të Premten, ndërsa moti dimëror vazhdon, ka parashikuar Zyra Met në Mbretërinë e Bashkuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?