English

Navalni rrezikon 13 vite burg për mashtrim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Opozitari i Kremlinit Alexei Navalni, i cili ndodhet në burg, u shpall fajtor për mashtrim nga Gjykata ruse.

- Advertisement -

Prokurorët kërkuan dënim me 13 vite burg për të.

Navalni u arrestua në janar 2021, me t’u kthyer në Rusi nga Gjermania ku shkoi për mjekim pasi e helmuan me agjent nervor.

45-vjeçari është një kritik i hapur i Putinit dhe po vuan një dënim prej tre vitesh e gjysmë për akuzat se vodhi 3.5 milion £ donacione për organizatat e tij politike, akuza të cilat ai i mohon.

Nga qelia ai ka folur kundër pushtimit rus të Ukrainës, duke u bërë thirrje bashkëqytetarëve të protestojnë.

Mijëra njerëz janë arrestuar në Rusi javët e fundit për pjesëmarrje në protestat kundër pushtimit të Ukrainës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?