Ndahet nga jeta “kumbari i fundit”, bosi i mafies italiane kaloi 30 vite në arrati

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas një agonie disa ditore, vdiq në spitalin e L’Aquila, Matteo Messina Denaro, bosi i  Cosa Nostra-s i arrestuar në janar pas 30 vitesh në arrati.

Bosi mafioz 62-vjeçar vuante nga një formë e rëndë e kancerit të zorrës së trashë, e cila u diagnostikua ndërsa ishte ende në kërkim në fund të vitit 2020. Dhe ishte kanceri i zorrës së trashë ai që udhëhoqi karabinierët e ROS dhe prokurorinë e Palermos në gjurmët e shefi, i cili arriti t’i shpëtojë drejtësisë për 30 vjet. Pas kapjes së tij, Messina Denaro iu nënshtrua kimioterapisë në super burgun L’Aquila ku një lloj infermierie ishte ngritur pranë qelisë së tij.

Sipas Ansa.it një ekip onkologësh dhe infermierësh nga spitali i Abruzzo-s e ndoqën vazhdimisht pacientin, i cili u shfaq menjëherë, por në gjendje shumë të rëndë. Në 9 muajt e paraburgimit, kumbari i Castelvetrano iu nënshtrua dy operacioneve kirurgjikale të lidhura me ndërlikimet e kancerit. Ai nuk u shërua kurrë nga ajo e fundit, aq sa mjekët vendosën të mos e kthenin përsëri në burg, por ta trajtonin në një dhomë të sigurisë maksimale në spital, duke e trajtuar me terapi dhimbjeje dhe më pas duke e qetësuar.

- Advertisement -

Para se të humbiste ndjenjat, ai takoi disa anëtarë të familjes dhe i dha mbiemrin vajzës së tij Lorenza Alagna, të cilën e kishte fshehur dhe nuk e kishte njohur kurrë. Vajza, e cila e kishte takuar për herë të parë të atin në burg në prill, së bashku me një nga motrat e bosit mafioz dhe mbesën e saj Lorenza Guttadauro, e cila është edhe mbrojtësja e shefit, ka qenë në shtratin e tij ditët e fundit.

Të premten, në bazë të testamentit të gjallë të lënë nga shefi që refuzoi trajtimin agresiv, iu ndërpre dieta dhe u shpall në koma të pakthyeshme. Ditët e fundit, menaxhmenti shëndetësor i autoritetit shëndetësor lokal të L’Aquila filloi të organizonte fazat pas vdekjes së shefit dhe ato të kthimit të trupit në familje, të përfaqësuar nga Lorenza Guttadauro dhe Lorenza Alagna.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

TË FUNDIT

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×