English

Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare skenaristi i “The King’s Speech”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

David Seidler, i njohur më së shumti për skenarin e tij fitues të Oscar dhe BAFTA për dramën historike të vitit 2010 “The King’s Speech” , ka vdekur në moshën 86-vjeçare.

- Advertisement -

Sipas menaxherit të tij, Jeff Aghassi, Seidler vdiq të shtunën (16 mars) gjatë një udhëtimi të peshkimit me miza në Zelandën e Re.

“David ishte në vendin që donte më shumë në botë Zelandën e Re, duke bërë atë që i dha paqen më të madhe, që ishte peshkimi me miza. Nëse i jepet mundësia, është pikërisht ashtu siç do ta kishte shkruar ai”,-tha Aghassi.

Skenaristi i lindur në Londër, i cili u rrit me belbëzim, u frymëzua të shkruante për historinë e vërtetë se si Mbreti George VI e kapërceu pengesën e të folurit me një terapist të të folurit dhe gjuhës. “The King’s Speech”luajti Colin Firth, i cili gjithashtu fitoi çmimin BAFTA për aktorin më të mirë dhe Oscar për përshkrimin e tij të Mbretit George VI.

Seidler ia kushtoi Oscarin e tij 2011 “të gjithë atyre që belbëzojnë në mbarë botën” dhe falënderoi Mbretëreshën që “nuk më futi në Kullë për përdorimin e fjalës F”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?