English

‘Ndërkombëtarët aneksuan Kosovën’, deputetja shqiptare kundër presidentit kroat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja shqiptare në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj ka reaguar ndaj një deklarate të presidentit kroat, Zoran Milanoviç, i cili tha se bashkësia ndërkombëtare aneksoi Kosovën nga Serbia.

- Advertisement -

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lekaj e kundërshtoi Milanoviç duke thënë se Kosova është formuar si pasojë e shpërbërjes së Jugosllavisë, njësoj si Kroacia.

Ajo nënvizoi se Kroacia ka qenë ndër shtetet e para që njohu pavarësinë e Kosovës dhe vendosi marrëdhënie diplomatike.

Postimi i plotë i deputetes Ermina Lekaj Prljaskaj

Në konferencën e sotme për shtyp të mbajtur në Petrinjë, Presidenti i Republikës së Kroacisë tha ndër të tjera:

“Rusët, për shkak se janë cinikë, do të bëjnë thirrje për aneksimin e Kosovës, të cilën unë e mbështes”, tha ai, ndërsa kur u pyet se kush e anketoi Kosovën, ai u përgjigj: “Bashkësia ndërkombëtare dhe ne. “Është marrë nga Serbia. Kosova përjashtohet nga Serbia. A e njohëm Kosovën. Unë qëndroj prapa Kosovës. Unë qëndroj, por kur u bë pa vullnetin e shtetit të cilit i përket Kosova, ishte Serbia, apo Jugosllavia, e cila nuk ishte miqësore me ne, vërtet nuk na interesonte”.

Si deputete, ndër të tjera, dhe përfaqësues i pakicës kombëtare shqiptare në parlamentin kroat, ndjej nevojën të reflektoj mbi këtë deklaratë dhe të konstatoj disa fakte historike.

Republika e Kosovës është formuar në procesin e shpërbërjes së SFRY-së, njëjtë si Republika e Kroacisë. Është e rëndësishme të theksohet se sipas Kushtetutës së SFRJ-së, Krahina Socialiste Autonome e Kosovës nuk ishte vetëm krahinë brenda SR Serbisë, por edhe element kushtetues i federatës. Edhe përfaqësuesi i Kosovës, Sinan Hasani, gjatë një viti, si kryetar i Presidencës, ka kryer detyrën nominale të shefit të shtetit.

Me kushtetutë, pushtetet e përcaktuara, të cilat në shumë elemente ishin afër një lloj shtetndërtimi të kufizuar, iu morën me forcë Kosovës, që Kosova autonome të degradohej në njësi administrative që kreu regjim policor dhe persekutim masiv të popullsisë shumicë shqiptare.

E gjithë kjo, për shkak të rrezikut të një katastrofe të afërt dhe shkeljes së dispozitave të së drejtës ndërkombëtare humanitare, ka çuar në një ndërhyrje humanitare, e cila është e njohur në marrëdhëniet ndërkombëtare, veçanërisht në Evropën Juglindore. Prandaj, të sfidosh shtetndërtimin e Kosovës do të ishte sikur të sfidosh shtetndërtimin e Greqisë moderne sot (e cila u themelua në vitin 1830. vjet) ose Bullgaria (format e para të shtetndërtimit modern të së cilës u njohën në 1878. g).

E tillë si Kushtetuta e SFRJ-së e vitit 1974. vite me radhë dhe aktet tjera ligjore dhe vendimmarrja demokratike e qytetarëve ishin baza ligjore dhe faktike për pavarësinë e Republikës së Kroacisë, i njëjti model u aplikua edhe për rastin e pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Republika e Kroacisë ishte ndër të parat që njohu pavarësinë e Republikës së Kosovës dhe vendosi marrëdhënie diplomatike dhe politike bazuar në partneritet, bashkëpunim dhe ushqyerje të vlerave evropiane. Gjithashtu, Republika e Kroacisë mbështet fuqishëm përpjekjet e Republikës së Kosovës për integrimin euroatlantik dhe forcimin e pozitës në Evropën Juglindore.

Në dritën e të gjitha këtyre marrëdhënieve, dua të vë theksin në Forumin e parë Ekonomik Kroaci – Kosovë, i cili u mbajt në Prishtinë javën e kaluar nën kujdesin e Kryeministrit të Republikës së Kroacisë dhe Kryeministrit të RK. Realizimi i saj i suksesshëm tregon drejtimin që Kosova dëshiron të shkojë drejt familjes së shteteve evropiane me përkrahjen e Republikës së Kroacisë dhe shteteve tjera mike.

“Dy vendet tona janë historikisht dhe politikisht të lidhura. Ka ardhur koha të lidhet ekonomikisht edhe presidenti i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, theksoi në ceremoninë e hapjes së Forumit. Ky mesazh është pikërisht ai që dua të jetë si një udhërrëfyes për të ardhmen tonë së bashku.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?