English

Në jug të Spanjës gjendet vera më e vjetër e prodhuar rreth 2000 vjet më parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në jug të Spanjës në qytetin Carmona në provincën e Andaluzisë, u gjet vera më e vjetër ndonjëherë, e prodhuar rreth 2000 vjet më parë.

- Advertisement -

Vera ka ngjyrë kafe të kuqërremtë për shkak të proceseve kimike që kanë ndodhur mbi 2000 vjet dhe, me shumë mundësi, plot shije, raporton Guardian i Londrës.

Vera u zbulua pranë urnës funerale në të cilën u gjetën eshtrat e djegura të një romaku.

Analiza e ekspertëve nga Universiteti i Kordobës përcaktoi se bëhet fjalë për një verë vendase që ka shije të ngjashme me sheri.

Para këtij zbulimi, i cili u botua në Journal of Archaeological Science, vera më e vjetër e lëngshme e ruajtur ishte një shishe verë e gjetur në vitin 1867 pranë qytetit gjerman të Speyer, në një varr të lashtë romak, i datuar rreth vitit 325 pas Krishtit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?