English

Nëna e Navlany thotë se i është treguar trupi i tij: Duan ta varrosin fshehurazi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëna e Alexei Navalny ka thënë se i është treguar trupi i tij, por shtoi se autoritetet ruse po i bënin presion asaj që të lejonte një varrim “të fshehtë”.

- Advertisement -

Në një adresë video, Lyudmila Navalnaya tha se ajo ishte sjellë në një morg të mërkurën mbrëma.

Ajo tha se kishte nënshkruar një certifikatë vdekjeje. Aleatët e ish-udhëheqësit të opozitës thanë se pretendonte se ai vdiq për shkaqe natyrore.

E veja e Navalny ka thënë se ai u vra nga autoritetet ruse.

Lyudmila Navalnaya tha se ligji kërkonte që autoritetet të dorëzonin trupin e djalit të saj, por tha se ajo po “shantazhohej” pasi ata refuzuan ta bënin këtë. Ajo pretendoi se autoritetet po vendosnin kushte për varrimin e djalit të saj, duke përfshirë vendin, kohën dhe mënyrën e varrimit të tij.

Ajo tha: “Ata duan të më çojnë në periferi të varrezave në një varr të freskët dhe të thonë: “Këtu është djali juaj”.

Navalnaya, e cila udhëtoi në qytetin verior rus të Salekhard pas lajmit për vdekjen e djalit të saj në një koloni penale aty pranë, tha gjithashtu se ajo po kërcënohej nga autoritetet.

“Duke më parë në sy, më thonë se nëse nuk jam dakord për një varrim të fshehtë, do të bëjnë diçka me trupin e djalit tim. Hetuesi Voropaev më tha hapur: “Koha nuk është në anën tuaj, kufoma po dekompozohet”, u shpreh ajo.

Navalny vdiq në një koloni burgu më 16 shkurt.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×