English

Netanjahu zotohet të refuzojë çdo sanksion të SHBA ndaj ushtrisë izraelite

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Benjamin Netanyahu i Izraelit është zotuar të refuzojë çdo sanksion ndaj ushtrisë së vendit, pas raportimeve se SHBA planifikon të shkurtojë ndihmën për një njësi.

- Advertisement -

“Do ta luftoj me të gjitha forcat”, tha kryeministri të dielën.

Më herët, faqja e lajmeve Axios tha se SHBA do të synojë batalionin izraelit Netzah Yehuda mbi shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Kur u pyet javën e kaluar në lidhje me raportet se ndihma ushtarake e SHBA-së për njësitë e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) mund të ndërpritet për akuzat për abuzime të të drejtave të njeriut në Bregun Perëndimor të pushtuar, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha: “Unë kam marrë përcaktime; ju mund të presim t’i shohim në ditët në vijim”.

Uashingtoni – aleati kryesor i Izraelit – nuk e ka pezulluar kurrë ndihmën për një njësi IDF.

Ushtria izraelite tha se Netzah Yehuda po vepronte në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

“Pas publikimeve në lidhje me sanksionet kundër batalionit, IDF nuk është në dijeni të çështjes”, citohet të ketë thënë ushtria nga agjencia e lajmeve Reuters. “IDF punon dhe do të vazhdojë të punojë për të hetuar çdo ngjarje të pazakontë në mënyrë praktike dhe sipas ligjit.”

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, i bëri thirrje SHBA-së që të tërhiqte synimin e saj për të sanksionuar Netzah Yehuda, duke thënë se bota po vëzhgonte më nga afër lidhjet midis SHBA-së dhe Izraelit se kurrë.

“Çdo përpjekje për të kritikuar një njësi të tërë hedh një hije të rëndë mbi veprimet e IDF”, thuhet në një deklaratë nga z. Gallant, duke shtuar “kjo nuk është rruga e duhur për partnerët dhe miqtë”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?