Nga aktore në aktiviste, Jennifer Lawrence bëhet zëri i grave afgane

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktorja fituese e çmimit Oscar, Jennifer Lawrence, ka zgjedhur të kalojë në rolin e producentes.

Së fundmi ajo ka realizuar dokumentarin “Bukë dhe Trëndafila”, që eksploron jetën e grave në Afganistanin e kontrolluar nga talebanët.

Në një intervistë për BBC, aktorja 32-vjeçare ka deklaruar se për këtë nismë të re të saj ishte frymëzuar nga sfida që një vajzë afgane i kishte bërë një lideri taleban, lidhur me mbylljen e shkollave dhe universiteteve për gratë në Afganistan.

- Advertisement -

“Zemra ime rrahu shumë shpejt kur pash videon me këtë grua që sfidonte talebanët. Këto janë gjëra që nuk i sheh çdo ditë në lajme, ndaj ajo përbën një pjesë të rëndësishme të filmit tonë, ku pasqyrohet historia e këtyre grave”, ka thënë Lawrence.

Në rrëfimin e saj për rrjetin informativ britanik, ajo është shprehur se të shohësh mënyrën se si gratë afgane kanë humbur kontrollin e jetës së tyre është diçka shkatërruese.

“Ato nuk kanë autonomi në vendin e tyre. Ndaj është e rëndësishme t’u jepet mundësia të tregojnë dhe dokumentojnë historitë e tyre”, ka shtuar Lawrence.

Filmi dokumentar është prodhuar nga kompania e produksionit që aktorja ngriti në vitin 2018 së bashku me një shoqen e saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Basha takime në Shkodër: T’u shërbejnë qytetarëve, kjo është politika jonë

Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka kaluar edhe natën në qytetin e Shkodrës, pasi këtë mëngjes ai është shfaqur sërish në qytetin verior, në...

TË FUNDIT

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Basha takime në Shkodër: T’u shërbejnë qytetarëve, kjo është politika jonë

Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka kaluar edhe natën në qytetin e Shkodrës, pasi këtë mëngjes ai është shfaqur sërish në qytetin verior, në...

Ethet tropikale, 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda...

Plagosën me armë 28-vjeçarin, arrestohen babë e bir në Malësi të Madhe

Plagosën me armë 28-vjeçarin, arrestohen babë e bir në Malësi të Madhe Babë e bir në Malësi të Madhe janë arrestuar ditën e sotme pasi...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×