English

Nis ndërtimi i urës së Krimesë, përfundon në korrik të 2023

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Riparimet në urën që lidh gadishullin e Krimesë dhe jugun e Rusisë duhet të përfundojnë deri në korrik 2023.

- Advertisement -

Kështu thuhet në një dokumenti të publikuar në faqen e internetit të qeverisë ruse, raportojnë mediat vendase.

Në mëngjesin e 8 tetorit, një shpërthim ndodhi në urën e Krimesë, pasi u përfshi nga zjarri një sasi e madhe karbuaranti që ndodhej në një tren.

Si pasojë, dy pjesët rrugore të urës së Krimesë u shembën pjesërisht, por trarët e harkut nuk u dëmtuan.

Presidenti rus Vladimir Putin tha më 9 tetor se shpërthimi në urën kryesore që lidh Krimenë me Rusinë ishte një akt terrorist, i planifikuar nga shërbimet speciale ukrainase. Si pasojë e shpërthimit, 3 persona humbën jetën.

Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse(FSB) njoftoi të mërkurën se sulmi terrorist në urën e Krimesë u organizua nga Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës dhe shefi i saj Kirill Budanov, dhe tetë persona janë arrestuar gjatë hetimeve të deritanishme.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?