Nis sezoni turistik në Velipojë, shqiptarët e Kosovës mbajnë rekordin e pushuesve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas një moti të paqëndrueshëm, rrezet e diellit duket se kanë çelur zyrtarisht sezonin e vërtetë turistik në Velipojë.

Pushuesit janë të shumtë ndërsa duket se janë të kënaqur me kushtet që ofron Velipoja këtë vit.

Shqiptarët e Kosovës mbajnë rekordin e pushuesve për të 5-tin vit me radhë.

- Advertisement -

“Si fillim ma mirë s’ka! Na pëlqen kështu jemi mësuar tani e sa vjet. Për ne situata është shumë mirë. Deri tani s’kemi parë mbeturina përreth,” – u shpreh një qytetare.

Për shkodranët, Velipoja është e pazëvendësueshme ndërsa sa herë gjejnë mundësinë vijnë të kalojnë pushimet.

“Edhe vitin tjetër kam qenë, por shumë shumë bukur. Edhe plazhi i pastruar, ushqimet perfekt. Jemi shumë të kënaqur . Në radhë të parë jam shkodran e është e jona. Lindur e rritur në Shkodër. Kur i thonë Shkodër locja, na merr malli me të vërtetë. Kam pasione shumë. Kurbeti kështu e ka,” – tha një burrë.

Euronews Albania u interesua pranë njësisë administrative Velipojë ku na u konfirmua që më shumë se gjysma e hapësirave të bizneseve të shezlongëve janë shpërndarë ndërsa po vijon procesi për bizneset e tjera.

Sa i takon hapësirave publike, deri më tani duket se raporti 70 me 30 është respektuar .

Velipojën e preferojnë dhe të huajt ndërsa ka dhe nga ata që pastërtia nuk i duket në nivelin e duhur.

“Jam nga Austria dhe është hera e parë në Velipojë. Është vend shumë i bukur. Kam qenë në vende të tjera si Italia, Mali i Zi, por po më pëlqen shumë këtu. Kam ardhur me familjen time për pushime dhe po i shijoj,” – tha një austriak

Ndërkohë operatorët turistikë shprehen të kënaqur me prenotimet duke premtuar se edhe këtë vit nuk do të ketë rritje të çmimeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×