Donbasi i shkatërruar, Zelenski: Moska synon aneksimin e zonave të pushtuara

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka folur për situatën në Donbas, zona që përfshin rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, ku gjithçka është shkatërruar dhe ka akuzuar Rusinë për bombardimin pra kriter të saj.

Donbasi është një zonë ku trupat ruse kanë fokusuar përpjekjet e tyre, por edhe ku lufta mes separatistëve pro-rusë dhe njësive luftarake ukrainase zgjat prej 8 vitesh.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se në 24 orët e fundit, si pasojë e bombardimeve, 13 persona kanë mbetur të vrarë në Luhansk.

- Advertisement -

Ndërkohë, në territoret e tjera të pushtuara nga Rusia, si për shembull nga Khersoni deri në jug të vendit, guvernatori i caktuar ka deklaruar se ka ndërmend ta bëjë rajonin pjesë të Rusisë në një plan afatgjatë.

Kjo është diçka që do të turbullojë situatën për shumë ukrainas, por zyrtarë të tjerë në Moskë kanë paralajmëruar se ky skenar nuk është pjesë e agjendës së Kremlinit.

Presidenti Zelenski dhe politikanët e tij kanë përsëritur thirrjen e tyre për një gjë mbi të gjitha në javët e fundit; më shumë armë.

Ata i kanë shprehur mirënjohjen Shteteve të Bashkuara për atë që kanë bërë deri tani, por kanë theksuar se duhen plotësuar stoqet e konsumuara ose të humbura.

Mes armatimeve në fjalë përfshihen raketa anti-ajrore, anti-tanku, municione, si dhe vazhdimin e stërvitjes për trupat vendase.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×