Një japonez bëhet personi më i vjetër që përshkoi i vetëm Oqeanin Paqësor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një 83-vjeçar japonez u bë personi më i vjetër që ka përshkuar Oqeanin Paqësor i vetëm, pa u ndalur.

83-vjeçari Kenichi Horie kaloi Paqësorin në një udhëtim pa ndalesë, që zgjati më shumë se dy muaj.

Ai mbërriti në ngushticën Kii (Japonia perëndimore) me një varkë të vogël të shtunën, pasi ishte nisur nga qyteti i San Franciskos i Shteteve të Bashkuara më 27 mars.

- Advertisement -

Sipas organizatorëve të udhëtimit, kthimi i aventurierit japonez këtë fundjavë (4 qershor) e bëri atë personin më të vjetër në botë që ka kaluar me sukses Oqeanin Paqësor, i vetëm  dhe pa pushim.

Varka e tij me vela, e quajtur Suntory Mermaid III, ishte e pajisur me panele diellore.

“Jam gati të kaloj vijën e finishit,” shkroi Horie në blogun e tij të premten pas asaj që ai e quajti një betejë tre-ditore kundër rrymave të kryqëzuara në oqeanin më të madh dhe më të thellë të tokës.

Por kjo është vetëm arritja e fundit e detit nga Kenichi Horie.

Në vitin 1962, Horie kaloi Paqësorin në moshën 23 vjeçare, gjë që në atë kohë shkeli ligjin japonez që ndalonte lundruesit të largoheshin nga vendi dhe të hynin ilegalisht në SHBA.

“Isha vazhdimisht në ankth dhe stres se mos kapesha,” shkroi ai në një blog në prill, duke iu referuar udhëtimit të bërë gjashtë dekada më parë.

“Por këtë herë është ndryshe, kam marrë mesazhe nga shumë njerëz dhe kam mbështetjen e tyre përmes sistemeve të gjurmimit dhe radios”, tha ai.

Horie ka arritur shumë gjëra të tjera të jashtëzakonshme në det të hapur.

Ai përfundoi një udhëtim prej 7,500 kilometrash me një varkë me pedale në vitin 1993.

25 vjet më vonë, në vitin 2008, ai kaloi Paqësorin me një varkë të bërë nga materiali i ricikluar, me një mekanizëm që mbështetej në forcën lëvizëse të valëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

TË FUNDIT

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflacioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×