English

“Një muaj e gjysmë qëndrova i bllokuar në Bari” – Rrëfehet kapiteni i anijes “Vlora”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas dy eksodeve historike të shqiptarëve, atyre të ambasadave të korrikut `90 dhe anijeve të marsit `91, do vinte i treti, 8 gusht 1991.

- Advertisement -

Anija ‘Vlora’ ndezi motorët mbrëmjen e 8 gushtit për të vijuar një udhëtim të pazakontë drejt brigjeve italiane. Me gati 20 mijë veta në bord, ajo zbarkoi në Bari, pasi në Brindisi nuk u pranua.

Ish-kapiteni i anijes “Vlora”, Halim Milaqi rrëfeu në një intervistë për Euronews Albania tregoi ngjarjen e ndodhur dekada më parë.

“Të nesërmen në orën 1-0 mbërritëm në portin e Barit, të gjithë uritur, pa ngrënë. Policia italiane kërkonte të vendoste rregull. Një pjesë donin të riktheheshin në Shqipëri, komunikova prapë me autoritetet e Barit dhe i thashë nëse më marrin me forcë s’mbaj përgjegjësi. Na mbajtën 45 ditë të bllokuar në portin e Barit, kam qëndruar në anije bashkë me ekuipazhin”, tregoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?