English

Norvegjia njofton se do të arrestojë Netanyahun nëse lëshohet një urdhër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Norvegjia është vendi i parë evropian që njofton se do të arrestojë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, nëse Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshon një urdhër për të.

- Advertisement -

Ministri i Jashtëm norvegjez Espen Bart Ejde tha se Norvegjia do të duhet të arrestojë Netanyahun nëse lëshohet një urdhër, raportoi Al Jazeera.

Ejde tha për TV 2 të Norvegjisë se, bazuar në të drejtën ndërkombëtare, Norvegjia është e detyruar të arrestojë Netanyahun dhe liderët e Hamasit dhe se kjo vlen për të gjitha vendet në Evropë, përveç Turqisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?