Notarët në Hawaii nën hetim, akuzohen për ngacmim ndaj delfinëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet në Hawaii po hetojnë një grup notarësh të akuzuar se kanë ngacmuar “në mënyrë agresive” një grup delfinësh në ishullin e madh të Havait. Noti me delfinët është një aktivitet turistik popullor në Hawaii, por ligji federal ndalon notin brenda 45 metra afër delfinëve.

Autoritetet e Hawaiit thanë se ndeshën 33 notarët në gjirin Honaunau të dielën gjatë një patrullimi rutinë. Videoja, e shpërndarë nga departamenti i burimeve natyrore në Hawaii, tregon notarët që lëvizin drejt delfinëve ndërsa kafshët po largohen.

Departamenti në një deklaratë tha se notarët po i ndiqnin në mënyrë agresive, po i përplasnin dhe po i ngacmonin ata.

- Advertisement -

Ligji federal që ndalon këtë aktivitet hyri në fuqi në vitin 2021 për të mbrojtur delfinët gjatë ditës dhe për të siguruar që ata të qëndrojnë të patrazuar në habitatin e tyre të pushimit”, tha Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës.

Delfinët janë krijesa nate që ushqehen gjatë mbrëmjes dhe pushojnë dhe shoqërohen gjatë ditës. Delfinët rrotullues e kanë marrë emrin nga zakoni i tyre për të kërcyer në ajër dhe për t’u rrotulluar përreth.

Ligji zbatohet për delfinët rrotullues brenda 2 miljeve detare nga bregu i ishujve kryesorë Havai. Rregulli vlen edhe për varkat, kanoet dhe dronët.

Notarët u kontaktuan nga oficerët e zbatimit ndërsa ishin në ujë dhe u paralajmëruan për shkeljen e ligjit federal. Oficerët me uniformë takuan më pas notarët në tokë, tha departamenti i burimeve natyrore. Një hetim i përbashkët federal dhe shtetëror është nisur për incidentin.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohet sekretarja e Ministrisë së Shëndetësisë

Arrestohet sekretarja e Ministrisë së Shëndetësisë

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

TË FUNDIT

Arrestohet sekretarja e Ministrisë së Shëndetësisë

Arrestohet sekretarja e Ministrisë së Shëndetësisë

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

Lirimi nga burgu i Tahirit, Yuri Kim bën deklaratën e fortë: Do të ketë pasoja…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shkruar në faqen e saj zyrtare në Twitter lidhur me privilegjet në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, të cilat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×