English

Numri i lartë i turistëve, vihet taksë për të vizituar liqenin dhe qytetin e Komos

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liqeni i Komos në Itali do të mund të vizitohet vetëm kundrejt pagesës. Ashtu si Venezia që për të lunduar me varka ngushticave të qytetit edhe në Komo, në liqenin e tretë më të madh në Itali do të ketë një tarifë për çdo vizitor.

- Advertisement -

1.4 milionë turistë zbarkojnë çdo vit në këto brigje mahnitëse duke bërë që autoritetet vëndase t’a shohin të udhws vendosjen e njw tarife ditore, e cila pritet të hyjë në fuqi së shpejti.

Kryebashkiaku Alessandro Rapinese ka kritikuar mbiturizmin e Liqenit të Komos duke thënë se është “e vështirë të jesh kryetar bashkie kur lufton turizmin”.

“Tashmë jemi duke diskutuar idenë e një takse turistike. Revolucionet fillojnë me masa konkrete dhe ne jemi gati për këtë rrugëtim të gjatë”, tha ai për gazetën britanike The Times.

Tarifa do të aplikohet për vizitorët e përditshëm në qytetin e Comos.

Ndërkohë kryebashkiaku nuk ka dhënë detaje të tjera se sa do të jetë tarifa,

Nëse ai përdor modelin e Venecias, tarifa do të zbatohet për udhëtarët ditorë (jo ata që kanë rezervuar akomodimin gjatë natës në qytet) dhe mund të vendoset vetëm në ditët e ngarkuara si fundjavat dhe festat publike.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?