Obeziteti, “epidemi e heshtur”| OBSH: Shifrat në rritje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bazuar në tendencat aktuale, Atlasi botëror i obezitetit  2023 projekton se deri në vitin 2035, 37% e Shqiptarëve do të jenë obez.

Aktualisht në vendin tonë  ky fenomen prek 25% të meshkujve dhe 24% të femrave mbi 20 vjeç si dhe 14% të djemve dhe 8% të vajzave 5-19 vjeç.

Por, këto shifra do të rriten me 2,6% çdo vit duke bërë që në 2035

- Advertisement -

40% e meshkujve dhe 33% e vajzave mbi 20 vjeç të jenë obez e po ashtu 35% e djemve dhe 24% e vajzave 5-19 vjeç.

Ekspertët e shëndetësisë vlerësojnë se mbipesha dhe obeziteti janë faktori i katërt më i zakonshëm i rrezikut për sëmundjet jokronike, pas presionit të lartë të gjakut, rreziqeve dietike dhe duhanit.

Ai është gjithashtu faktori kryesor i rrezikut për aftësinë e kufizuar, duke shkaktuar 7% të totalit të viteve të jetuara me aftësi të kufizuara dhe obeziteti lidhet me sëmundshmëri dhe vdekshmëri më të madhe nga COVID-19.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

TË FUNDIT

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×