OBSH: Pjesa e Sirisë e prekur nga tërmeti ka nevojë për më shumë ndihmë 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se pjesa e Sirisë e prekur nga tërmeti ka nevojë për më shumë ndihmë.

Burimet financiare në dispozicion dhe pikat e reja kufitare nuk janë ende të mjaftueshme për të ndihmuar qytetarët e prekur nga tërmeti në veriperëndim të Sirisë, sipas tij.

Tedros shtoi se ai ishte shumë i shqetësuar pasi vizitoi një spital në zonën e kontrolluar nga rebelët, ku më shumë se 4 mijë njerëz vdiqën në tërmetin shkatërrues të muajit të kaluar, raportoi Reuters.

- Advertisement -

Pas kësaj fatkeqësie, presidenti sirian Bashar al-Assad lejoi hapjen e dy kalimeve të tjera me Turqinë, duke e çuar totalin në tre, për të lejuar ndihmën për rajonin e mbajtur nga kundërshtarët e tij. Tedros tha se nevojiten akoma më shumë kalime dhe para.

Agjenci të tjera të Kombeve të Bashkuara dhe grupe ndërkombëtare të ndihmës kanë kritikuar rebelët e vijës së ashpër për refuzimin e dërgesave të tilla.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

EMRI| Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Gledis Lushi, oficeri i policisë 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia...

TË FUNDIT

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

EMRI| Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Gledis Lushi, oficeri i policisë 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×