English

Ora e xhepit e pasagjerit më të pasur të Titanikut, u shit për 1.4 milionë €

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një orë xhepi prej ari e gjetur në trupin e pasagjerit më të pasur të Titanikut është shitur për një rekord prej 11.4 milionë euro një koleksionisti privat në SHBA.

- Advertisement -

Ankandi u zhvillua të shtunën në Henry Aldridge & Son në Devizes, Wiltshire, duke shënuar shumën më të lartë të paguar ndonjëherë për reliket e Titanic, sipas ankandeve.

Ora, që i përket John Jacob Astor IV të familjes së pasur Astor, arriti dhjetëfishin e çmimit të pritshëm të ankandit prej 117,000 deri në 175,000 euro.

Në kohën e fundosjes, 47-vjeçari Astor ishte një nga njerëzit më të pasur në Tokë dhe zotëronte prona duke përfshirë hotelin Waldorf-Astoria. Ai bëri udhëtimin në Titanikun me gruan e tij 18-vjeçare të porsamartuar, Madeleine Astor dhe socialisten Molly Brown.

Ndërsa gruaja e tij dhe Brown u transportuan në varkat e shpëtimit, Astorit iu tha se duhej të priste derisa të gjitha gratë dhe fëmijët të ishin të sigurt përpara se të bashkohej. Ai u largua mënjanë dhe piu një cigare ndërsa ata u çuan në siguri.

Krahas orës së Astor-it, sende të tjera të dukshme të paraqitura në ankand përfshinin valixhja që mbante violinën e luajtur nga lideri i grupit, Wallace Hartley, teksa anija u fundos, dhe një libër xhepi që përshkruante me detaje udhëtimet e Titanikut.

Valixhja u shit për 421,000 €, dhe vetë violina u ankand për 1.28 milion € nga e njëjta shtëpi ankandi në vitin 2013. Derisa ora e xhepit të Astor u shit, violina mbajti rekordin si artikulli i shitur më shtrenjtë nga Titaniku.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?