Paditi Trump/ Kush është prokurori që çoi president e parë amerikan para drejtësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Alvin Bragg, prokurori i zyrës së Manhatanit që guxoi të hetonte ish-presidentin Donald Trump duke e bërë atë zyrtarisht presidentin e parë amerikan që përballet me ligjin, padyshim do të jetë një emër që do të mbetet në histori.

Bragg, tashmë 49 vjeç, është një ish-asistent i Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit në Nju Jork, dhe i shkolluar në Harvard.

Në 2021 ai u zgjodh si prokurori i parë me ngjyrë në Manhattan dhe prokuroi i katërt i përhershëm i këtij posti në 80 vjet.

- Advertisement -

Gjatë punës së tij është fokusuar kryesisht në mbrojtjen e qytetarëve të Nju Jorkut nga abuzimet që vinin prej njerëzve të pushtetshëm.

Është njohur gjithashtu për krijimin e një Divizioni të posaçëm për Viktimat, dhe për punën e tij për të zgjeruar njësinë për krimet me bazë urrejtjen.

Megjithatë, Bragg është përballur me jo pak kritikë gjatë karrierës së tij.

Në fillim të vitit 2022, Bragg lëshoi një memorandum që udhëzonte prokurorët të shmangin kërkesat për burg, me përjashtim të rasteve të rënda, udhëzim që ngjalli jo pak reagime dhe kritika edhe në radhët e kolegëve të tij, por më vonë Brag deklaroi memorandumi ishte keqkuptuar.

Më vonë në 2022, çështja e krimit dhe dënimit në Nju Jork u ndez përsëri.

Kjo pasi një shitës goditi me thikë një person me ngjyrë.

Për këtë ngjarje, Alvin Bragg e akuzoi shitësin për vrasje të shkallës së dytë, por një proteste, akuzat ndaj tij u hoqën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bayerni nis revolucionin, vendos në shitje Mane, Sane dhe Gnabry

Drejtuesit e Bayernit të Mynihut kanë nisur revolucionin, ndërsa krahas shkarkimit të dyshes Kahn-Salihamidzic, tanimë është radha e rinovimit të skuadrës. Dështimi në sezonin 2022-2023...

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

TË FUNDIT

Bayerni nis revolucionin, vendos në shitje Mane, Sane dhe Gnabry

Drejtuesit e Bayernit të Mynihut kanë nisur revolucionin, ndërsa krahas shkarkimit të dyshes Kahn-Salihamidzic, tanimë është radha e rinovimit të skuadrës. Dështimi në sezonin 2022-2023...

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×