“Pagesat me kompani ofshore”, Valteri: Rezulton se vetëm PL ka bërë shkelje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-deputeti Halit Valteri, në një intervistë për Euroneës Albania, është shprehur se ditën e sotme në SPAK ka depozituar kontratat e lobimeve të firmosura   nga vetë Ilir Meta.

Ai deklaroi se kontratat janë bërë publike nga mediat austriake, ndërsa shtoi se shkelja më e madhe është se paratë janë dhënë përmes kompanive ofshore dhe se nga LSI-ja janë deklaruar vetëm 15 mijë dollarë.

“Janë kontrata të nxjerra nga ‘Fara”, janë kontrata të cilat janë publikuar në faqen zyrtare Fara dhe të kompanisë lobuese që i kam vënë sot para prokurorëve të SPAK. Janë kontrata të firmosura nga Ilir Meta.

- Advertisement -

Shkelja më e madhe është se janë përdorur kompani ofshore për të bërë këto pagesa. Në të gjithë këtë periudhë që po flasim rreth 1.2 mln dollarë që janë  bërë pagesa, janë deklaruar vetëm 15 mijë dollarë  nga LSI-ja. Ka 1 mijë e një arsye  që SPAK dhe prokurorët e SPAK, t’i vënë hekurat, Ilir Metës,  Petrit Vasilit  dhe Monika Kryemadhit dhe të tregojnë që ligji është i barabartë për të gjithë”- theksoi Halit Valteri.

Valteri më tej theksoi se: Kemi parë edhe partitë e tjera, por rezulton se vetëm Partia e Lirisë ka bërë shkelje

“Njëherë të vetme SPAK ka në dorë të çojë para drejtësisë një nga bajlozët e korrupsionit”- tha ndër të tjera Valteri.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

TË FUNDIT

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×