Papa Françesku bën thirrje për zgjidhje paqësore të krizës në Niger 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesku shprehu sot shpresën për një zgjidhje paqësore të krizës në Niger pas grushtit të shtetit ushtarak në vendin e Afrikës Perëndimore.

Ai u tha besimtarëve në sheshin e Shën Pjetrit se po i ndiqte me shqetësim zhvillimet, duke iu bashkuar thirrjes “për paqe në vend dhe stabilitet në rajonin e Sahelit”, raportoi AP.

Papa Françesku i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar “të gjejë një zgjidhje paqësore sa më shpejt të jetë e mundur, për të mirën e të gjithëve”.

- Advertisement -

Ushtarët rebelë përmbysën presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Nigerit muajin e kaluar dhe shpejt konsoliduan pushtetin, duke kundërshtuar përpjekjet për dialog.

Presidenti i Nigerit, Mohamed Bazum, gruaja dhe djali i tij janë në arrest shtëpiak në kryeqytet.

Bisedimet e mbajtura këtë fundjavë midis regjimit të ri ushtarak të Nigerit dhe një delegacioni nga blloku rajonal i Afrikës Perëndimore, ECOWAS, thuhet se sollën pak përparim.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

TË FUNDIT

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×