English

Papa: Mjaft me tragjedi në Mesdhe, Afrika e Veriut varreza më e madhe e emigrantëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mesdheu është kthyer në një varrezë për emigrantët, por Afrika e Veriut është varreza më e madhe për ta. Me këto fjalë Papa Françesku shprehu shqetësimin e tij për çështjen e emigracionit gjatë kthimit nga vizita në Portugali.

- Advertisement -

Ai premtoi se do ta diskutojë çështjen gjerësisht me peshkopët dhe politikanët gjatë një vizite që do të zhvillojë në Marsejë në shtator.

“Ky takim organizohet nga peshkopët e vendeve të Mesdheut, bashkë me disa politikanë, me qëllim reflektimin e tragjedisë së emigrantëve. Mesdheu është një varrezë, por jo më e madhja. Më e madhja është në Afrikën e Veriut dhe kjo është e tmerrshme”, tha Papa.

Pak javë më parë, ati i shenjtë u bëri thirrje liderëve botërorë të ndihmojnë emigrantët e bllokuar në shkretëtirat afrikane dhe kërkoi veprime konkrete kundër ngrohjes globale.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×