Papa Françesku thirrje Kievit e Moskës për armëpushim gjatë Pashkëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesku bëri thirrje që gjatë festës së Pashkës në Ukrainë të ketë armëpushim.

“Hidhini armët poshtë!” tha Ati i Shenjtë në fjalimin e tij gjatë shërbimit të së Dielës së Palmave përpara qindra njerëzve të mbledhur në sheshin ‘Shën Pjetër’.

“Jemi në ditët para Pashkëve, po përgatitemi të festojmë fitoren e Zotit Jezu Krisht mbi mëkatin dhe vdekjen, jo mbi askënd ose kundër askujt. Krishti mbajti kryqin për të na çliruar nga sundimi i së keqes, ai vdiq që të mbretërojë jeta, dashuria dhe paqja. Hidhini armët, le të fillojë një armëpushim i Pashkëve. Por jo për të riarmatosur dhe rifilluar luftimet, por një armëpushim për të arritur paqen përmes negociatave reale”, tha Ati i shenjtë.

- Advertisement -

Në shesh, dhjetëra mijëra pelegrinë dhe turistë mbanin në duar  degë ulliri dhe palma, duke rikrijuar momentin kur ndjekësit e Jezusit përhapën degë palme në këmbët e tij dhe e quajtën “shpëtimtarin” e tyre ndërsa ai hyri triumfalisht në Jerusalem.

Tradicionalisht, Papa drejton në shesh një procesion të së Dielës së Palmave përpara se të kremtojë meshën e Pashkëve.  E Diela e Palmave hap Javën e Shenjtë dhe këtë vit  më 17 prill festohen Pashkët Katolike dhe një javë më vonë Pashkët Ortodokse.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

TË FUNDIT

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×