Parashikimi i Spahiut: Gjyqi për vulën nuk mbyllet sot, do të shkojë në Strasburg

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në një lidhje të drejtpërdrejtë me Euroneës Albania, gjyqin që po mbahet në Gjykatën e Apelit mbi vulën e Partisë Demokratike.

Spahiu tha se ai nuk pret që sot të ketë një vendim përfundimtar. Sipas tij jo çështje do të dojë rreth 5 vite të zgjidhet përfundimisht, pasi palët mund të shkojnë deri në Gjykatën e Strasburgut për t’a zgjidhur.

“Vendimi i gjykatës do ta përçajë më tej PD-në pasi gjykata nuk do të japë dy vula, por një vulë. Kjo vulë do t’i takojë një grupimi dhe për këtë arsye do të thellohet ndarja e PD-së.

- Advertisement -

Unë kam parashikuar në dhjetor të vitit 2021 se procesi do të zgjasë 5 vjet. Unë parashikoj se procesi gjyqësor nuk merr fund sot. Procesi gjyqësor nuk do të zgjidhet as në vitin 2025, por pas saj.

Deri më sot ka kaluar një vit e gjysmë nga ajo që unë thashë dhe atëherë nuk e morën seriozisht.

Ka kaluar 1 vit e gjysmë dhe vetëm me një hallkë gjyqësore nga gjykata e faktit është shqyrtuar. Ky proces do të vijojë përsëri në Shkallën e Parë, do të vazhdojë përsëri në Apel, më pas në Gjykatën e Lartë, e pas saj në Gjykatën Kushtetuese. Unë mendoj se pas 2025-ës do të vijojë edhe në Gjykatën e Strasburgut. Do të jetë një konflikt i shumë i thellë. Në gjykatë janë parë dhe përfaqësuesit të trupit diplomatik”, tha Spahiu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×