English

Parlamenti suedez miratoi për anëtarësimin në NATO, Ministri Bilstrom: Historike 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti suedez ka miratuar me shumicë dërrmuese ligjin që lejon vendin të anëtarësohet në NATO.

- Advertisement -

Për Suedinë është ende e nevojshme që pranimi i tij të ratifikohet nga të 30 anëtarët e asaj aleance ushtarake.

Miratimi i ligjit ishte pengesa e fundit e brendshme në rrugën e Suedisë drejt NATO-s, raporton Reuters.
Gjashtë nga tetë partitë e përfaqësuara në parlament ishin pro anëtarësimit në NATO dhe vetë akti i votimit, i cili pasoi një debat gati shtatë orësh, u konsiderua si formalitet.

Nga 349 deputetë të Kuvendit, pro votuan 269, kundër 37 deputetë dhe munguan 43.

“Anëtarësimi në NATO është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë e Suedisë,” tha Ministri i Jashtëm Tobias Bilstrom gjatë debatit.

Ai e quajti atë një “ngjarje historike” dhe “një nga vendimet më të rëndësishme të sigurisë të të gjitha kohërave” për Suedinë.

Me anëtarësimin në NATO, Suedia do t’i japë fund dy shekujve të neutralitetit ushtarak.

Suedia dhe fqinji i saj Finlanda aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO në maj 2022, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×