English

Parlamenti turk mbështet anëtarësimin e Suedisë në NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetët turq kanë ratifikuar ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në një votim të vonuar prej kohësh që përfaqëson një hap të madh përpara në rrugën e vendit nordik drejt anëtarësimit.

- Advertisement -

Suedia aplikoi për t’u bashkuar në vitin 2022 pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, por Turqia nuk pranoi miratimin mes një grindjeje mbi atë që ajo e quajti mbështetjen e Suedisë ndaj separatistëve kurdë.

Presidenti turk Erdogan pritet të nënshkruajë legjislacionin brenda ditëve.

Ajo e lë Hungarinë anëtarin e vetëm të NATO-s që ende nuk ka ratifikuar pranimin e Suedisë.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson ka postuar në rrjetet sociale: “Sot jemi një hap më afër anëtarësimit të plotë të NATO-s”.

Dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti votën e Turqisë, duke thënë se ai po llogariste tek Hungaria që të “përfundojë ratifikimin e saj kombëtar sa më shpejt të jetë e mundur”.

Hungaria ka akuzuar Suedinë për një qëndrim armiqësor. Në mars, zëdhënësi i qeverisë hungareze Zoltán Kovács akuzoi zyrtarët në Suedi se ulen në një “fronin të shkatërruar të epërsisë morale”. Stokholmi ka akuzuar më parë qeverinë hungareze për kthim prapa në parimet demokratike të BE-së.

Megjithatë, ka pasur shenja përparimi. Kryeministri hungarez Viktor Orban ftoi të martën homologun e tij suedez në Budapest për bisedime, duke deklaruar në një letër se “një dialog më intensiv mund të kontribuojë në forcimin e besimit”.

Ministri i Jashtëm i Suedisë, Tobias Billstrom tha se ai nuk shihte “asnjë arsye” për të negociuar me Hungarinë “në këtë pikë”, por shtoi se të dy vendet “mund të kenë një dialog dhe të vazhdojnë të diskutojnë çështjet”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×