Pas 10 muajsh e burgosur në Rusi, basketbollistja Griner mbërrin në tokën amerikane

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetë muaj pasi u largua nga SHBA për të luajtur basketboll në Rusi, ylli i WNBA, Brittney Griner, mbërriti në Kelly Field të San Antonios, në Teksas, një ditë pasi ajo u lirua nga ndalimi rus.

Griner u burgos për transportimin e vajit të kanabisit në një aeroport të Moskës në shkurt dhe u këmbye me tregtarin rus të armëve Viktor Bout të enjten.

Në shkurt, autoritetet në një aeroport në zonën e Moskës gjetën Griner me më pak se një gram vaj kanabisi në bagazhin e saj, shkruan BBC.

- Advertisement -

Ajo u dënua më vonë për akuzat e kontrabandës së drogës dhe u dënua me nëntë vjet burg. Në nëntor, ajo u transferua në një koloni  për të vuajtur dënimin e saj.

Griner u arrestua në shkurt, vetëm disa ditë para se Rusia të pushtonte Ukrainën.

Ajo është një nga sportistet më të njohura në Amerikë. Gjatë sezonit të basketbollit të SHBA.

Arsyeja e saj për të fluturuar në Moskë ishte të luante në Rusi gjatë sezonit jashtë sezonit në SHBA. Gjatë gjyqit të saj në Rusi, ajo tha se vaji i kanabisit i gjetur në çantën e saj kishte qenë një “gabim”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në kërkim të punëtorëve”, bizneset në Sarandë pa staf, dyfishohen kërkesat

Sezoni turistik në Sarandë sapo ka nisur dhe qyteti po mirëpret vizitorët e parë, por për subjektet që operojnë në këtë sektor po shfaqen...

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...

TË FUNDIT

“Në kërkim të punëtorëve”, bizneset në Sarandë pa staf, dyfishohen kërkesat

Sezoni turistik në Sarandë sapo ka nisur dhe qyteti po mirëpret vizitorët e parë, por për subjektet që operojnë në këtë sektor po shfaqen...

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...

Svelça publikon videon e dhunimit të shqiptarëve: Shikoni ç’bën milicia fashiste

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë Xhelal Svelça, ka publikuar videon e dhunimit të dy shqiptarëve në Mitrovicën e Veriut. Siç shihet në videon...

“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes…”, Mediu: Rama duhet të ulet me Kurtin

Ish-ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu tha për Euronews Albania se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero. Ai tha...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×