Pas kërcënimeve për hakmarrje, Koreja e Veriut lëshon raketën ICBM drejt Japonisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM), ka thënë qeveria japoneze.

Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se raketa u nis të shtunën, fluturoi për 66 minuta dhe u ul në Detin e Japonisë.

Ky veprim vjen pasi Pheniani tregoi fuqinë e tij masive ushtarake në një paradë që përfshinte më shumë se një duzinë raketash ICBM.

- Advertisement -

Të premten, Koreja e Veriut kërcënoi se do të ndërmarrë një hakmarrje “të paprecedentë dhe të fortë” ndaj çdo stërvitje ushtarake midis Koresë së Jugut dhe SHBA-ve.

Stërvitjet vjetore të pranverës, të cilat do të fillojnë muajin e ardhshëm, janë krijuar për të ndihmuar në shmangien e kërcënimeve bërthamore në rritje të Koresë së Veriut. Por Pheniani ka këmbëngulur prej kohësh se stërvitjet janë një përgatitje për të pushtuar Korenë e Veriut.

Raketa e së shtunës, e cila është e para që lëshohet që nga dita e vitit të ri, ra në perëndim të Hokkaido, në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë, tha kryeministri japonez Fumio Kishida.

Zona ekskluzive ekonomike është një zonë detare mbi të cilën një vend ka juridiksion.

Në nëntor, një ICBM arriti një lartësi prej 6,100 km. Më parë, në janar 2022, Koreja e Veriut publikoi foto të jashtëzakonshme të Tokës që pretendonte se ishin marrë nga një lëshim rakete që arrinte 2000 km.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×