Rusia nis ofensivën nga Deti i Zi, raketat bombardojnë qytetin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka nisur ofensivat drejt Ukrainës përmes Detit të Zi. Autoritetet ukrainase bëjnë me dije se të paktën dy civilë u plagosën dhe dritaret e disa shtëpive u thyen në qytetin Hmelnytcky këtë të shtunë, për shkak të raketave të nisura nga Deti i Zi.

Forca ajrore e Ukrainës raportuan se mbrojtja ajrore e saj rrëzoi dy nga katër raketat Kalibr, që Rusia i lëshoi nga Deti i Zi.

Kryebashkiaku i Hmelnytckyt, një qytet 274 km në perëndim të kievit, tha se dy shpërtime u dëgjuan gjatë ditës në qytet.

- Advertisement -

“Ka tri institucione arsimore të dëmtuara dhe rreth 10 blloqe apartamentesh shumëkatëshe të dëmtuara. Rreth 500 dritare dhe ballkone janë shkatërruar”, tha ai për televizionin kombëtar të Ukrainës.

Ukraina lëshoi alarme për sulm ajror në mbarë vendin në mëngjesin e sotëm, në mes të kërcënimit të një rundi të ri sulmesh ruse. Sirenat ranë në të gjitha rajonet me përjashtim të Harkiv, Sumy dhe Poltava.

 

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

TË FUNDIT

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

Armand Duka zgjidhet në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që...

I shpallur në kërkim gjatë megaoperacionit Tempulli, arrestohet 26-vjeçari në Tiranë

Një 26-vjeçar i shpallur në kërkim në kuadër të megaoperacionit “Tempulli”, është arrestuar këtë të martë nga policia e Tiranës. Me arrestimin e tij...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×