Pas më shumë se 100 orë debat, Franca miraton reformën e pensioneve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse protestat pushtuan vendin, Senati i Francës miratoi reformën e diskutueshme në sistemin e pensioneve me 195 vota pro.

Ligjvënësit miratuan planin i cili synon të rrisë moshën e daljes në pension nga 62 vjeç që është aktualisht në 64 vjeç.

Kjo do të thotë se paketa e qeverisë është shumë afër shndërrimit në ligj.

- Advertisement -

“Kemi arritur në fund të këtij debati shumë të fortë për të cilin kanë folur të gjithë. Që nga e enjtja e datës 2 mars jemi ulur për dhjetë ditë dhe kemi pasur më shumë se 100 orë debat. Kemi regjistruar një numër rekord të amendamenteve: 8,900 në total” u shpreh kreu i Senatit.

Tanimë vendimi përfundimtar pritet të merret të mërkurën. Votimi erdhi disa orë pasi qindra mijëra njerëz marshuan në protesta në të gjithë vendin për të ushtruar presion ndaj presidentit Macron.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

TË FUNDIT

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...

“Shqiptarët vendimtar në Malin e Zi”, Nimanbegu: Ja çfarë ndodh pas 11 qershorit

Genc Nimanbegu, kryesuesi i listës “Aleanca Shqiptare” në Mal të zi, ishte këtë të martë i ftuar në një lidhje direkte për Euroneës Albania,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×