Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia.

Pas këtij sulmi, Ukraina ka urdhëruar evakuimin e dhjetëra mijëra banorëve nga ajo zonë, shkaku i rrezikut për përmbytje masive. Kievi tha se 24 vendbanime janë përmbytur, pasi që, brenda pak orëve, niveli i ujit ishte rritur në disa zona për 10 deri në 12 metra.

Afër 17.000 banorë nga pjesa e lumit Dnjepër që kontrollohet nga Ukraina kanë nevojë të shpëtohen, tha zëvendësprokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Viktoria Lytvynova. Gjithashtu, 25.000 të tjerë në pjesën jugore të bregut të lumit që është nën pushtimin rus po ashtu janë në rrezik. Sipas autoriteteve ukrainase, mbi 80 qyteza janë në rrezik nga vërshimet.

- Advertisement -

Ushtria ukrainase tha se Rusia e sulmoi këtë digë me qëllim për ta parandaluar kalimin e forcave ukrainase në lumin Dnjepër.

“Ky është një reagim histerik. Ata ishin të vetëdijshëm që kalimi i forcave të mbrojtjes ukrainase do të ndodhte dhe tentuan në këtë mënyrë të ndikojë te forcat e mbrojtjes ashtu që kalimi i Dnjeprit, të cilit iu frikësuan, nuk do të ndodhte”, tha zëdhënësi i komandës ushtarake në Ukrainën jugore.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

TË FUNDIT

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

Enver Hoxhaj sulmon Vuçiç: Ka biografi paramilitari!

Enver Hoxhaj, deputet i PDK dhe ish-ministër i Jashtëm i Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se Aleksandër Vuçiç ka qenë i...

13-vjeçarja kampione Evrope: Fundi i garës më emocionoi, u skuqa nga stresi

"Ishte shumë emocionuese, sidomos kur ishim në fund të garës. Në ato ndeshje unë bëhesha komplet e kuqe nga stresi." Këto janë fjalët e Kler...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×