Bullgaria formon qeverinë e re me bazë rotacioni, armiqtë e vjetër bashkojnë forcat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bullgaria zgjodhi një qeveri të rregullt, por me bazë rotacioni. Kryeministri i ri i vendit ballkanas quhet Nikolay Denkov, që së bashku me ish-komisioneren evropiane Maria Gabriel do të qëndrojnë në pushtet për 9 muaj.

“Ëndrra ime nuk ishte të bëhesha kryeministri i një vendi në krizë ekonomike dhe politike dhe që është thellësisht i përçarë”, tha Nikolay Denkov, kryeministër i Bullgarisë.

“Bullgarisë i duhet një qeveri e rregullt, me orientim euro-atlantik dhe efikase”, u shpreh Maria Gabriel, zv.kryeministre e Bullgarisë.

- Advertisement -

Koalicioni përbëhet nga armiq politikë, me partinë “Ne vazhdojmë ndryshimin” të Kiril Petkov dhe GERB të Boyko Borissov dhe u formua me vështirësi. Analistët i japin një jetë të shkurtër, edhe për faktin se kabineti nuk mori bekimin e presidentit Radev.

“Shoqëria jon duhet ende ta kuptojë procesin që rrethon krijimin e këtij koalicioni, sepse i ka bërë zgjedhjet të ppakuptimta. Zgjedhjet janë baza e demokracisë”, tha Rumen Radev, president i Bullgarisë.

Ndërkohë, lufta mes institucioneve në Bullgari po thellohet. Pak pasi kabineti i ri u formua, prokurori i përgjithshëm Ivan Geshev kërkoi imunitetin e liderëve të dy partive kryesore, Boyko Borissov dhe Kiril Petkov. Gjithashtu, ministrat e rinj u pritën me një protestë nga partia nacionaliste Ringjallja.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

TË FUNDIT

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×