English

Pas sulmit në Moskë, alarm në Evropë: Franca dhe Italia rrisin nivelin e sigurisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sulmi terrorist i ndodhur mbrëmjen e së premtes në sallën e përqendrimit “Crocus” pranë Moskës alarmoi të gjithë Evropën dhe shtoi frikën për sulme të reja të mundshme.

- Advertisement -

Përgjegjësinë për sulmin, në të cilin 139 njerëz u vranë dhe 360 ​​u plagosën, mori ISIS-K (Shteti Islamik i Khorasanit), i cili detyroi disa vende të Bashkimit Evropian të rrisin masat e sigurisë, veçanërisht para festave të Pashkëve.

Një ditë pas sulmit, në Serbi u mbajt një mbledhje e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe që atëherë prania e policisë ushtarake në rrugët e qyteteve të mëdha është rritur dukshëm.

Sulmi i bashkisë së qytetit të Crocus ka ripërtërirë vëmendjen e Evropës ndaj rrezikut të paraqitur nga ekstremistët ndërsa kontinenti përgatitet për festat, si dhe për ngjarje të mëdha si Lojërat Olimpike të Parisit dhe Kampionatin Evropian të Futbollit në Gjermani. Franca tashmë e ngriti nivelin e sigurisë në nivelin më të lartë të dielën, e ndjekur nga Italia, ku Këshilli i Sigurisë Kombëtare mori të njëjtin vendim të hënën përpara Pashkëve, të cilat katolikët festojnë të dielën.

Siç raporton AP, mbikëqyrja dhe kontrollet do të intensifikohen, ku vëmendja më e madhe do t’i kushtohet vendeve me një numër të madh vizitorësh, si dhe “vendeve të ndjeshme”. Ai shtoi se Papa Françesku ka një orar të ngjeshur ngjarjesh në Romë dhe Vatikan në ditët para Pashkëve.

Frika se sulmi në Moskë mund të jetë një “frymëzim”

Shërbimet franceze të inteligjencës kanë frikë se sulmi terrorist në sallën “Crocus” mund të shërbejë si “frymëzim” për kërcënimet e telekomanduara nga Azia Qendrore përmes individëve të rinj që banojnë në tokën franceze, raporton Monde.

Të dielën, në Pallatin Elysee u mbajt një mbledhje e jashtëzakonshme e Këshillit Kombëtar të Mbrojtjes, kushtuar ekskluzivisht kërcënimit të mundshëm terrorist përpara Lojërave Olimpike në katër muaj dhe kërcënimeve të shumta terroriste me të cilat përballen institucionet arsimore franceze.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×